تراز دریاچه ارومیه شش سانتی‌متر افزایش یافت

ساخت وبلاگ
چکیده : به گزارش جهان نيوز به نقل از ایرنا، فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه وسعت دریاچه ا... با عنوان : تراز دریاچه ارومیه شش سانتی‌متر افزایش یافت بخوانید :
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایرنا، فرهاد سرخوش روز دوشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه وسعت این دریاچه طی روزهای آینده با وجود بارندگی ها افزایش می یابد، اظهار کرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 205 میلیمتر بارندگی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است ولی با اقدامات انجام شده درصدد آن هستیم که بیشترین میزان آب در نگین آبی آذربایجان ذخیره شود. 

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: بارش باران در حوضه آبریز این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود 39 درصد و در مقایسه با متوسط 49 سال گذشته حدود 56 درصد کاهش یافته است. 

سرخوش با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رهاسازی آب سدها از آذرماه هر سال آغاز می شود. 

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به این خشکسالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون دریاچه ارومیه وجود نداشت. 

به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگ‌ ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد. 

بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است. 

منابع آب ...
ما را در سایت منابع آب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 11 تاريخ : دوشنبه 11 دی 1396 ساعت: 1:15