دریاچه ارومیه به یک تالاب فصلی تبدیل شده است

ساخت وبلاگ
چکیده : به گزارش افکارنیوز، مسعود باقرزاده کریمی معاون دفتر زیستگاه و امور مناطقسازمان حفاظت محیط زیست با اش... با عنوان : دریاچه ارومیه به یک تالاب فصلی تبدیل شده است بخوانید :

به گزارش افکارنیوز، مسعود باقرزاده کریمی معاون دفتر زیستگاه و امور مناطقسازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت کنونی  اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه خوب نیست. این دریاچه زمانی ۳۲میلیارد متر مکعب آب داشت، اما اکنون از حجم آب آن کاسته شده و در وضعیت فعلی حدود ۱/۵ میلیارد مترمکعب آب دارد.

وی با اشاره به کاهش بارندگی در سال آبی 95-96 و تأثیر آن بر خشکی دریاچه ارومیه افزود: در سال آبی 95-96 نوسانات  اقلیمی دریاچه ارومیه زمانی اثرات خود را به صورت وسیع نشان داد که بارندگی کاهش یافت. عمق دریاچه به علت کم شدن با یک بارندگی پر آب شده و این موضوع در فصل خشک بیشتر نمایان می‌شود، در نتیجه کاهش آب دریاچه در فصل خشک یک امر طبیعی است.

باقرزاده کریمی گفت: دریاچه ارومیه از حالت دائمی به یک  شده است و هم اکنون بیش از ۹۰ درصد آب خود را از دست داده است.

وی در رابطه با برنامه های احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: این برنامه حاصل تلاش بیش از ۳۰۰ کارشناس و متخصص در زمینه های مختلف بود که کار اصلی آن ها کم کردن مصارف آبی و انتقال آب به دریاچه بود. در برنامه احیای دریاچه ارومیه همه فعالیت ها از جمله بازکردن آب سدها، بستن چاه ها، انتقال آب از طریق تونل که همه در جهت کم کردن مصارف و اضافه کردن منابع بود، صورت گرفت.

معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موفقیت و عدم موفقیت در اجرای نقشه راه احیای دریاچه ارومیه به عواملی از جمله اعتبار، کارآیی، اجرا و مدیریت دستگاه‌های مسئول در برنامه احیای دریاچه ارومیه، میزان مشارکت جوامع بومی(جوامع محلی در نقشه راه دریاچه ارومیه مشارکت فعالی نداشتند، باتوجه به اینکه جوامع شهری تحصیل کرده هستند، به حفظ دریاچه ارومیه علاقه‌مند هستند)، بارندگی‌ها و وضعیت اقلیمی(در سال ۹۵ بیش از میانگین بارش داشتیم و آب دریاچه بیش از برنامه نقشه راه بالا آمده بود و در سال ۹۵_۹۶ تقریبا ۳۰ درصد زیر نرمال بارش داشتیم، چرا که تبخیر افزایش یافت و میزان بارندگی کم بود.)، بستگی دارد.

منابع آب ...
ما را در سایت منابع آب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 11 دی 1396 ساعت: 1:15