بیانیه ششمین همایش بام ایران در حسرت آب خطاب به رئیس جمهور

ساخت وبلاگ
چکیده : بسم الله الرّحمن الرّحیم بردار ارجمند جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با ... با عنوان : بیانیه ششمین همایش بام ایران در حسرت آب خطاب به رئیس جمهور بخوانید :

بسم الله الرّحمن الرّحیم
بردار ارجمند جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با سلام و احترام استان چهارمحال و بختیاری که روزی گفته می­شد پایتخت آب ایران است و 10 درصد آب کشور را دارد، بواسطه سیطره یک دهه خشکسالی و پیش بینی و تداوم آن برای دهه ­های آینده، امروز جزو استانهای کشور است که خود با مشکلات کم آبی در همه بخشهای شرب، صنعت و کشاورزی مواجه است ولی این امر از چشم مسئولین دور مانده و مشاهده می­شود همچنان مثل گذشته، برخی استانها چشم به منابع آب محدود آن گشوده اند و به دنبال انتقال آب آنهم بصورت غیرکارشناسی و بعضا غیر قانونی هستند. با توجه به اینکه بحران آب در این استان به مرز اضطرار رسیده است، ما امضا کنندگان این طومار خواستار آن هستیم که:
1- با عنایت به سیاستهای غلط و ظالمانه اعمال شده در حوزه آب استان که در 4 دهه گذشته عمدتأ تأمین مصارف آب این استان به بهره­برداری از آبهای زیرزمینی سوق داده شده است و امروز عمده دشتهای استان به حالت ممنوعه و بحرانی رسیده است، تقاضا داریم با نظرگرفتن نیازهای فعلی و آینده این استان، دولت محترم برنامه­ ها و طرحهای استفاده از منابع آب پایدار را برای رفع بحران آب در این استان در اولویت کاری خود قرار دهد. چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

2- ادعای اخیر نمایندگان استان اصفهان را درنامه به جنابعالی مبنی بر اینکه آب زاینده­ رود انفال نیست و 98 درصد آن متعلق به اصفهان است، با توجه به قانون اساسی و شرع که آب را ثروت عمومی دانسته و در زمره انفال قرارداده است، یک موضع تفرقه افکنانه و ظالمانه دانسته و اعلام می ­کنیم استان چهارمحال و بختیاری که تأمین کننده 85 درصد آب زاینده ­رود است از حقوق قانونی خود در برخورداری از این نعمت خدادادی در چارچوب قانون و عدالت هرگز کوتاه نخواهد آمد.

3- اقدام وزارت نیرو که از بیش از 3 سال قبل تمامی طرحهای کشاورزی حاشیه زاینده­رود در استان چهارمحال و بختیاری را علی رغم داشتن کلیه مجوزات قانونی، تعطیل و متوقف نموده است و این امر زندگی هزاران خانوار از کشاورزان استان را مختل کرده و سرمایه گذاری یک دهه آنها را در این طرحها در ابهام قرار داده است، محکوم می کنیم و از جنابعالی تقاضا داریم با رفع توقف این طرحها، به این ظلم چند ساله پایان دهید.

4- طرح آبرسانی محور بن تا بروجن مصوب دو دولت که برای تأمین آب شرب چهار شهرستان استان چهارمحال و بختیاری با جمعیت بالغ بر نیمی از جمعیت استان، از سال 1391 آغاز شده به عنوان شاهرگ حیات استان بوده و تقاضا داریم مطابق وعده ­های داده شده، در اتمام هرچه سریعتر آن اقدام عاجل شود.

5- تونل سوم کوهرنگ بیش از 20 سال است بدلیل قصور مجریان آن در ایفای تعهدات اجتماعی و زیست محیطی، آسیبها و خسارات فراوانی به مردم محلی در منطقه کوهرنگ و بیرگان وارد نموده است و باعث خشک کردن چشمه ­های منطقه شده است و سالهاست صدای اعتراض این مردم محروم بلند است ولی شنیده نمیشود. تقاضا داریم به تخلفات و قصور مسئولین استان اصفهان در این پروژه رسیدگی شود و برای احقاق حقوق اولیه مردم محروم و مظلوم منطقه، اقدام عاجل صورت پذیرد.

6- بنا به گزارشات رسمی دستگاههای نظارتی همچون سازمان بازرسی کشور و دیوان محاسبات، حفر تونلهای گلاب و بهشت­آباد خلاف قانون بوده و هزاران میلیارد ریال از بیت المال در حفر این تونلها هدر داده شده است که تقاضا داریم ضمن رسیدگی به تخلفات گسترده مسئولین ذیربط، دستور فرمائید از هرگونه برنامه ­ریزی برای راه ­اندازی این تونلهای غیر قانونی که پیامدهای اجتماعی، زیست محیطی، امنیتی و اقتصادی غیر قابل جبرانی به دنبال خواهد داشت، اجتناب شود.

7- احیای زاینده ­رود خواسته قلبی تمام مردم استان چهارمحال و بختیاری است ولی متاسفانه مسئولین استان اصفهان راه احیای آن را در اجرای طرحهای غیرکارشناسی و زیاده طلبانه انتقال آب می­دانند. حال آنکه این مشکل در خود استان اصفهان بواسطه صدها میلیون مترمکعب برداشتهای غیرمجاز آب، هزاران هکتار کشت برنج، توسعه بی حد و حصر صنایع آب بر، وسعت بالای فضای سبز چمن، سرانه غیر استاندارد آب شرب و توسعه شبکه های وسیع آبیاری و ... حادث شده و احیای زاینده رود در گرو اصلاح این موارد می­باشد.

شرکت کنندگان ششمین همایش بام ایران در حسرت آب
دوم آبان 1396


ادامه مطلب
منابع آب ...
ما را در سایت منابع آب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 12 آذر 1396 ساعت: 12:46