بیانیه ششمین همایش بام ایران در حسرت آب خطاب به رئیس جمهور | بلاگ

بیانیه ششمین همایش بام ایران در حسرت آب خطاب به رئیس جمهور

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

بسم الله الرّحمن الرّحیم
بردار ارجمند جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با سلام و احترام استان چهارمحال و بختیاری که روزی گفته می­شد پایتخت آب ایران است و 10 درصد آب کشور را دارد، بواسطه سیطره یک دهه خشکسالی و پیش بینی و تداوم آن برای دهه ­های آینده، امروز جزو استانهای کشور است که خود با مشکلات کم آبی در همه بخشهای شرب، صنعت و کشاورزی مواجه است ولی این امر از چشم مسئولین دور مانده و مشاهده می­شود همچنان مثل گذشته، برخی استانها چشم به منابع آب محدود آن گشوده اند و به دنبال انتقال آب آنهم بصورت غیرکارشناسی و بعضا غیر قانونی هستند. با توجه به اینکه بحران آب در این استان به مرز اضطرار رسیده است، ما امضا کنندگان این طومار خواستار آن هستیم که:
1- با عنایت به سیاستهای غلط و ظالمانه اعمال شده در حوزه آب استان که در 4 دهه گذشته عمدتأ تأمین مصارف آب این استان به بهره­برداری از آبهای زیرزمینی سوق داده شده است و امروز عمده دشتهای استان به حالت ممنوعه و بحرانی رسیده است، تقاضا داریم با نظرگرفتن نیازهای فعلی و آینده این استان، دولت محترم برنامه­ ها و طرحهای استفاده از منابع آب پایدار را برای رفع بحران آب در این استان در اولویت کاری خود قرار دهد. چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

2- ادعای اخیر نمایندگان استان اصفهان را درنامه به جنابعالی مبنی بر اینکه آب زاینده­ رود انفال نیست و 98 درصد آن متعلق به اصفهان است، با توجه به قانون اساسی و شرع که آب را ثروت عمومی دانسته و در زمره انفال قرارداده است، یک موضع تفرقه افکنانه و ظالمانه دانسته و اعلام می ­کنیم استان چهارمحال و بختیاری که تأمین کننده 85 درصد آب زاینده ­رود است از حقوق قانونی خود در برخورداری از این نعمت خدادادی در چارچوب قانون و عدالت هرگز کوتاه نخواهد آمد.

3- اقدام وزارت نیرو که از بیش از 3 سال قبل تمامی طرحهای کشاورزی حاشیه زاینده­رود در استان چهارمحال و بختیاری را علی رغم داشتن کلیه مجوزات قانونی، تعطیل و متوقف نموده است و این امر زندگی هزاران خانوار از کشاورزان استان را مختل کرده و سرمایه گذاری یک دهه آنها را در این طرحها در ابهام قرار داده است، محکوم می کنیم و از جنابعالی تقاضا داریم با رفع توقف این طرحها، به این ظلم چند ساله پایان دهید.

4- طرح آبرسانی محور بن تا بروجن مصوب دو دولت که برای تأمین آب شرب چهار شهرستان استان چهارمحال و بختیاری با جمعیت بالغ بر نیمی از جمعیت استان، از سال 1391 آغاز شده به عنوان شاهرگ حیات استان بوده و تقاضا داریم مطابق وعده ­های داده شده، در اتمام هرچه سریعتر آن اقدام عاجل شود.

5- تونل سوم کوهرنگ بیش از 20 سال است بدلیل قصور مجریان آن در ایفای تعهدات اجتماعی و زیست محیطی، آسیبها و خسارات فراوانی به مردم محلی در منطقه کوهرنگ و بیرگان وارد نموده است و باعث خشک کردن چشمه ­های منطقه شده است و سالهاست صدای اعتراض این مردم محروم بلند است ولی شنیده نمیشود. تقاضا داریم به تخلفات و قصور مسئولین استان اصفهان در این پروژه رسیدگی شود و برای احقاق حقوق اولیه مردم محروم و مظلوم منطقه، اقدام عاجل صورت پذیرد.

6- بنا به گزارشات رسمی دستگاههای نظارتی همچون سازمان بازرسی کشور و دیوان محاسبات، حفر تونلهای گلاب و بهشت­آباد خلاف قانون بوده و هزاران میلیارد ریال از بیت المال در حفر این تونلها هدر داده شده است که تقاضا داریم ضمن رسیدگی به تخلفات گسترده مسئولین ذیربط، دستور فرمائید از هرگونه برنامه ­ریزی برای راه ­اندازی این تونلهای غیر قانونی که پیامدهای اجتماعی، زیست محیطی، امنیتی و اقتصادی غیر قابل جبرانی به دنبال خواهد داشت، اجتناب شود.

7- احیای زاینده ­رود خواسته قلبی تمام مردم استان چهارمحال و بختیاری است ولی متاسفانه مسئولین استان اصفهان راه احیای آن را در اجرای طرحهای غیرکارشناسی و زیاده طلبانه انتقال آب می­دانند. حال آنکه این مشکل در خود استان اصفهان بواسطه صدها میلیون مترمکعب برداشتهای غیرمجاز آب، هزاران هکتار کشت برنج، توسعه بی حد و حصر صنایع آب بر، وسعت بالای فضای سبز چمن، سرانه غیر استاندارد آب شرب و توسعه شبکه های وسیع آبیاری و ... حادث شده و احیای زاینده رود در گرو اصلاح این موارد می­باشد.

شرکت کنندگان ششمین همایش بام ایران در حسرت آب
دوم آبان 1396


ادامه مطلب
...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 12 آذر 1396 ساعت: 12:46