خشکیدن تالاب بین المللی جازموریان و افزایش ریزگردها

ساخت وبلاگ
چکیده : بنام خدا وزیر محترم اطلاعات جناب آقای علویبا درود فراوان همانگونه که در جریان اخبار و اطلاعات خ... با عنوان : خشکیدن تالاب بین المللی جازموریان و افزایش ریزگردها بخوانید :

بنام خدا

وزیر محترم اطلاعات جناب آقای علوی
با درود فراوان
همانگونه که در جریان اخبار و اطلاعات خشکسالیهای اخیر و خشکیدن تالاب بین المللی جازموریان و افزایش ریزگردها در نیمه جنوبی کشور می باشید ، و آقای دکتر روحانی نیز در شعارهای انتخاباتی خود وعده احیای جازموریان را داد، به منظور تکمیل اطلاعات جنابعالی به استحضار می رساند :
هلیل رود با طول 390کیلومتر ، طولانی ترین رودخانه آب شیرین کشور و منشا تمدن 7000ساله ایران می باشد که پیشینه این تمدن( تمدن جیرفت ) خط بطلانی بر همگی فرضیات و یافته های باستانشناسان بر خاستگاه بودن تمدن میان رودان کشید.
از آن گذشته به برکت هلیل رود و خاک حاصلخیز منطقه، سالیانه 2/4 میلیارد تن محصولات ارگانیک خارج از فصل که تعادل قیمت بازار مصرف را به عهده دارد از این منطقه که به هند ایران و بزرگترین گلخانه طبیعی دنیا شهرت یافته است، برداشت می گردد .
اما شوربختانه مدت زمانی است که وزارت نیرو با پیگیریهای استانداری کرمان ، و به بهانه تامین آب آشامیدنی شهر کرمان ، قصد انتقال آب سرشاخه های هلیل رود به شمال کرمان را دارد. و این در حالیست که هدف اصلی از انتقال آب ، ساخت کارخانه های فولاد ، مس ، پتروشیمی و صنایع گردشگری در 7 باغ و ... برای صاحبان صنایع در بخش خصوصی می باشد!!.
مردم منطقه با استناد به سخن کارشناسان ،بر این باورند که که اگر کرمان کمبود آب آشامیدنی دارد پس چرا در چنین شرایطی یزرگترین پارک آبی خاور میانه در آن کلنگ می خورد و صنایع پر مصرف آب بنا می گردد و 60 هزار اصله درخت در کویر 7 باغ کاشته می شود ، و 170 کیلومتر شبکه آبیاری قطره ای احداث می گردد و با افتخار تابلوهای تبلیغاتی آن در محور 7 باغ نصب می گردد!!!
بنا به گفته کارشناسان انتقال آب سرشاخه های هلیل رود به کرمان دارای پیامدهای خانمان بر انداز زیر می باشد.:
.1-از بین رفتن در آمد بیش از یک ملیون نفر کشاورز و عشایر در 7 شهرستان جنوبی کرمان و شهرستان دلگان در استان سیستان و بلوچستان .
2-خشک شدن تالاب بین المللی جازموریان و افزایش بیش از 25 درصدی کل ریزگردهای کشور.
3- از بین رفتن بزرگترین خندق امنیتی جنوب شرقی کشور ( تالاب جازمو ریان)
چه آنکه عرصه این تالاب تبدیل به کویری بی سر وته و جولانگاه قاچاقچیان و اشرار خواهد شد. 4-با از بین رفتن منبع درآمد مردم فقیر و کم درآمد این منطقه که در واقع مرزداران کم توقع نیمه جنوبی کشور می باشند ، گروههای تکفیری فعال در کشورهای جنوبی و شرق کشور از فقر و نیاز مردم سوء استفاده نموده و در منطقه رخنه خواهند نمود و خطرات بیشماری در پی دارد زیرا "کاد الفقر ان یکون کفرا"

به منظور آگاهی بیشتر از وضعیت منطقه پاره ای چند از مقالات و مطالب مندرج در شبکه های اجتماعی در مورد پیامدهای سیاسی اجتماعی ، امنیتی انتقال آب به پیوست تقدیم می گردد.
بنا براین با توجه به مطالب یاد شده ، خواهشمند است کارگروه ویژه ای به منظور بررسی بیشتر طرح تونل انتقال آب سرشاخه های هلیل رود و پروژه سد صفا رود تشکیل گردد تا پیامدهای ناگوار سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی پروژه انتقال آب سرشاخه های هلیل رود از طریق""تونل انتقال آب ""کرمان و ""سد صفارود ""را مورد بررسی ویژه قرار داده ، تا از تنشها و اختلافات قومی و قبیلگی شمال و جنوب کرمان پیشگیری بعمل آید.

با سپاس کمپین مردمی هلیل و جازموریان.


ادامه مطلب
منابع آب جازموریان,ریزگردها,...
ما را در سایت منابع آب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : يکشنبه 12 آذر 1396 ساعت: 12:46