رویکردهای نو به مسئله آب در دولت دوازدهم؛ یک دهه همکاری ملی آب

ساخت وبلاگ
چکیده : شکاف فزاینده میان عرضه و تقاضای آب و بروز پیامدهای روزافزون آن مانند خشکی پیکره‌های آبی، آلودگی... با عنوان : رویکردهای نو به مسئله آب در دولت دوازدهم؛ یک دهه همکاری ملی آب بخوانید :

شکاف فزاینده میان عرضه و تقاضای آب و بروز پیامدهای روزافزون آن مانند خشکی پیکره‌های آبی، آلودگی منابع آب و افت مداوم سطح آب زیرزمینی، فرونشست زمین، خسارتهای اقتصادی ناشی از خشک شدن باغات و مزارع و تعارضات اجتماعی بطور روز افزونی گستره و عمق بیشتری پیدا می کند. رشد روز افزون و مهارنشده تقاضاها برای آب و خدمات مرتبط، بازتاب پندار نادرست و غیرواقعی در برنامه‌های توسعه است. این بینش، ضمن تحمیل هزینه های سنگین مالی و اقتصادی به جامعه، منابع آب و دیگر منابع پایه کشور را نیز از نظر کمی و کیفی با تهدیدهای جدیدی روبرو ساخته است. «رویکرد های عرضه گرا»ی دولت محور، جامعه را با میدان عملی محدودی روبروکرده است که روز به روز فروکاسته و تنگ تر می شود.
از طرف دیگر، چند وجهی بودن آب و پیوند آن با موضوعات مختلف چون امنیت غذایی، رفاء اجتماعی، خوداتکایی در تولید، ایجاد درآمد و اشتغال و کاهش فقر، مقابله با فساد، تامین آب بهداشتی و دفع اصولی فاضلاب ها، تامین حداقل نیازهای محیط زیستی و ملاحظات و خطرات هیدروپولیتکی و امنیت ملی، باعث شده که پیدا کردن و اجرای راهکارهای مقابله با مسئله آب به کنشی جمعی، زمانبر و دقیق نیازمند باشد. این شرایط نشان‌دهنده فرصت تاریخی ایران زمین برای عبور از تهدیدی است که زوال تمدن سرزمینی را هدف قرار داده است. این مهم اهمیت شناخت واقعیت‌ها و ابعاد مسئله در حوزه آب و ضرورت تغییر رویه‌ها و رویکردها در مقطع حساس تغییر دولت را دوچندان می‌سازد. 
با توجه به شروع به کار دولت دوازدهم و اهمیت تاریخی نحوه برخورد این دولت در تعدیل یا وخیم تر کردن شرایط بحران، چهار نهاد انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی وارتباطات، اندیشکده تدبیر آب ایران، انجمن جامعه شناسی ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی بر آن شدند تا در نشستی با عنوان «آب و رویکردهای نو در آستانه آغاز به کار دولت دوازدهم» در مورد مسائل مهم آبی کشور و رویکردها و راهکارهای قابل اتکا برای عبور از این گذار تاریخی و برخورد منطقی و هوشمندانه با مسئله آب در شرایط توسعه ای و اجتماعی، اقتصادی، هیدرولوژیکی و فرهنگی کنونی، به گفت و گو بنشینند. اهم مباحث مطرح شده در این نشست در قالب یک یادداشت سیاستی جمع بندی شده که علاقه مندان در ادامه می توانند به این یادداشت سیاستی دسترسی داشته باشند.


ادامه مطلب
منابع آب رویکردهای,مسئله,دولت,دوازدهم؛,همکاری,...
ما را در سایت منابع آب دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 22 شهريور 1396 ساعت: 17:17